Skąd wziął się PayPal i co ma z nim wspólnego Elon Musk? Historia usługi płatniczej, która zmieniła zakupy w sieci
Dzisiaj mało kto wyobraża sobie zakupy w sieci bez tej wygodnej możliwości zapłaty dwoma kliknięciami. Jednak historia PayPal jest intrygująca i wmieszał się w nią Elon Musk.
Trudne początki
Historia PayPal zaczyna się w Europie. Max Levchin to informatyk urodzony na Ukrainie, który w 1991 roku przeniósł się do Chicago. Następnie założył trzy start-upy, w tym NetMeridian. Sprzedał się przed ukończeniem studiów firmie Microsoft za 100 000 dolarów. Czekając na sfinalizowanie umowy, był praktycznie spłukany i przebył pół drogi przez kraj do doliny krzemowej i trafił do swojego przyjaciela, zastanawiając się, co zrobić z resztą swojego życia.
W tym okresie uczęszczał na wykład na Uniwersytecie Stanforda Petera Thiela, amerykańskiego biznesmena, filantropa, działacza politycznego i autora. Był on pod każdym względem geniuszem. Levchin zaproponował Thielowi firmę, która utworzyłaby bibliotekę do szyfrowania programów, na które mogliby licencjonować. Thiel uznał ten pomysł za intrygujący i obiecał, że jego fundusz hedgingowy zainwestuje kilkaset tysięcy dolarów jako kapitał zalążkowy.

Najpierw była mowa o zabezpieczeniach
Nazwali swoje raczkujące przedsiębiorstwo Field link. Po rozpoczęciu pracy nad biblioteką kryptograficzną dowiedział się, że nie ma wewnętrznego zapotrzebowania na zabezpieczenia na tym poziomie. Wtedy Thiel zasugerował pomysł przechowywania pieniędzy. Levchinowi przypadło zadanie stworzenia bezpiecznych kryptograficznie IOU, czyli specjalnych notatek, które mogą być przesyłane od użytkownika do użytkownika przez wbudowane porty podczerwieni.
Nazwali swoje nowe przedsięwzięcie Confinity. Później, gdy Levchin zauważył, że użytkownik nie potrzebuje dodatkowego sprzętu w postaci palmtopa, ponieważ mógł zsynchronizować oprogramowanie z pocztą e-mail oraz internetem, dzięki czemu użytkownik mógł przesyłać pieniądze, jak tylko chciał. Nazwali ten produkt PayPal.
Pojawia się Musk
Luke Nosek wpadł na pomysł finansowego zachęty, aby stworzyć popyt na PayPal. Każda rejestracja otrzymałaby depozyt w wysokości 10 dolarów na konto PayPal i nagrodę w wysokości 10 dolarów za każdego nowego poleconego użytkownika. Sprzedawcy serwisu eBay, aukcji online i sklepu internetowego, potrzebowali lepszego sposobu na sfinalizowanie transakcji online. Ta koncepcja polecania sprawiła, że sprzedający w serwisie eBay umieścili reklamę PayPal dotyczącą usług płatniczych, którą połączyli ze stroną główną PayPal.

To spowodowało ogromny rozwój firmy, jednak nie tylko PayPal starał się o zagospodarowanie rynku zakupów online. Konkurenci, tacy jak Dotbank, PayMe i X.com, reklamowali podobną usługę. X.com, na którego czele stał Elon Musk, rozbił bank, dając 20 dolarów za każdego nowego użytkownika. Swoją drogą bardzo często kopiował wówczas usługi i strategie PayPal. Obie firmy mocno ścierały się na rynku, próbując uzyskać nad sobą przewagę. Jednakże ujemne przepływy na konto obu przedsiębiorstw osiągnęły ogromne wartości, co zmusiło je do zmiany strategii. Ostatecznie PayPal i X.com połączyły się w marcu 2000 roku. Bill Harris kierował połączoną firmą, Musk został prezesem, a Thiel został dyrektorem finansowym.
Kryzys wewnętrzny
Jednakże połączenie obu firm nie zakończyło konfliktów. Doszło do ostrej kłótni między Thielem i Harrisem, która ostatecznie doprowadziła Thiela do odejścia z firmy. Połączona firma nadal miała gigantyczne problemy. Musk zorganizował posiedzenie rady nadzorczej, aby zastąpić Harrisa na stanowisku dyrektora generalnego. Musk został mianowany nowym dyrektorem generalnym, a Thiel powrócił na stanowisko przewodniczącego. Zarząd nakazał nowemu zespołowi zarządzającemu rozwiązanie problemów związanych z przepływami pieniężnymi.

Musk podjął kroki w celu wycofania marki PayPal na rzecz X.com, jednakże ankiety firm wykazały, że opinia publiczna nie ma pozytywnego zdania o marce X.com, ponieważ nazwa kojarzyła się z branżą porno. Levchin postanowił zebrać swój dawny zespół zarządzający, tworząc ruch sprzeciwu w siedzibie PayPal i zwrócił się do zarządu z petycją o usunięcie Muska, w przeciwnym razie wszyscy podpisani rezygnują ze stanowisk. Przewrót zakończył się sukcesem, a zarząd usunął Muska ze stanowiska prezesa. Elon Musk opuścił firmę i później założył Tesla Motors i SpaceX.
Historia Paypal zamyka sprzedaż firmy
Kiedy PayPal był w drodze do 200 milionów kont użytkowników na całym świecie, Thiel i Hoffman zgodzili się, że nadszedł czas, aby znaleźć kupca, ustalili cenę minimalną na 600 milionów USD i zwrócili się do Google i Yahoo. Następnie Thiel i Hoffman zgodzili się, że nadszedł czas, aby przygotować się do pierwszej oferty publicznej. Po ogłoszeniu sprzedaży PayPal eBay zwrócił się do właścicieli z umową na 400 milionów dolarów. Jednakże Hoffman wycenił ostatecznie PayPal na 1 miliard dolarów.

Po kilku tygodniach eBay twierdził, że jego ostateczną ofertą jest 850 milionów dolarów. Jednakże nieprzekonani właściciele postanowiło spróbować IPO (pierwsza oferta publiczna) i rynek wycenił PayPal na 1,2 miliarda dolarów. Po kilku wahaniach eBay ostatecznie zgadza się na 1,5 miliarda dolarów i PayPal trafia w ich ręce w 2002 roku.
Thiel, Levchin i Hoffman zarobili po 100 milionów dolarów, a następnie odeszli z założonej przez siebie firmy. Następnie Thiel założył własny fundusz hedgingowy o nazwie Clarium Capital Management LLC. Dodatkowo zainwestował 750 000 dolarów w Facebook i dołączył do jego zarządu. Levchin stworzył Slide, narzędzie do tworzenia widżetów, które okazało się ogromnym sukcesem. Z kolei Hoffman przeszedł do Cofound LinkedIn.