Reklama

Elon Musk zaprezentował Neuralink. Zabieg wprowadzenia chipu ma trwać tylko 30 minut

Elon Musk zaprezentował Neuralink w trakcie konferencji prasowej. Towarzyszyli mu eksperci, 3 świnie oraz specjalny robot chirurgiczny.

Elon Musk zaprezentował Neuralink

Musk założył Neuralink w 2016 roku, ale od tego czasu ściśle ukrywała swoje technologie, rozwojów i większości planów firmy. Musk przeniósł widzów do obszaru z trzema świniami w oddzielnych zagrodach, zauważając, że jedna była bez Linka.

Reklama

Dorothy, która miała usunięty implant, pokazuje,  że Link można usunąć i będziesz żyć zdrowo.

Elon Musk zaprezentował Neuralink

Jednak jedna ze świń miała implant, który jak pokazał Musk, uchwycił aktywność jej mózgu na ekranie, gdy poruszał potasowanym pyskiem po ziemi w poszukiwaniu pożywienia. Wskazując na ekran, CEO Tesli powiedział:

To pokazuje działanie Linka na ekranie i można zobaczyć każdy z pików z 1024 elektrod wszczepionych do mózgu świni. Kiedy dotykają pyskiem ziemi, neurony zaczną odpalać i to właśnie powoduje dźwięk. W tym momencie wszczepiliśmy również dwa neuroninki trzem świnom. Możesz mieć wiele modeli linków i mogą być zdrowe, szczęśliwe i nie do odróżnienia od normalnej świni.

Elon Musk zaprezentował Neuralink

Wieczorne ładowanie

Musk podzielił się również szczegółami nowego prototypu, który ma 1000 kanałów i ma wymiary około 23 na 8 milimetrów i idealnie pasuje do ludzkiej czaszki. Urządzenie można ładować w nocy, podobnie jak smartfon i przez cały dzień będzie miało pełną moc.

Ładowanie ogniwa wymaga otwarcia kawałka czaszki, następnie wyjęcie urządzenia wielkości monety i podłączenie do sieci. Urządzenie zastępuje część czaszki zamkniętą super klejem po zabiegu.

Co prawda prototyp już działa, ale Musk zauważył, że stworzenie całego interfejsu mózgowego z chipem Neuralink zajmie 25 lat.

Reklama
Elon Musk zaprezentował Neuralink

Szybki i nieinwazyjny zabieg

Na scenie obecny był także „szyjący” robot z Muskiem, który wyjaśnił, że zabieg trwa zaledwie 30 minut, znieczulenie ogólne nie jest potrzebne, a pacjenci mogą opuścić szpital tego samego dnia. „Robot do szycia” usuwa niewielki fragment czaszki, łączy nitkowate elektrody z określonymi obszarami mózgu, zszywa dziurę, a jedyną widoczną pozostałością jest blizna pozostawiona po nacięciu. Firma wielokrotnie powtarzała, że ​​te „szerokopasmowe i precyzyjne interfejsy neuronowe”, nazwane N1, mogą zostać wszczepione ludziom w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Elon Musk zaprezentował Neuralink

Potentat technologiczny zagłębił się ostatnio w więcej szczegółów systemu w maju, wypowiadając się w podcastie Joe Rogana. Kiedy po raz pierwszy ujawniono plany opracowania interfejsu mózg-komputer, firma przedstawiła go jako sposób na umożliwienie osobom z porażeniem czterokończynowym kontrolowanie technologii, takich jak komputer lub smartfon, za pomocą umysłu.

Cały zapis prezentacji możecie znaleźć poniżej:

Reklama