Tel Awiw jako pierwsze miasto na świecie buduje elektryczną drogę dla autobusów
Elektryczna droga napędzająca autobusy ma być znaczącym kierunkiem w ekologicznym podejściu do tranportu publicznego. Pierwsza powstaje w Tel Awiwie.
Elektryczna droga napędzająca autobusy
Budowa drogi o napędzie elektrycznym uczyni Tel Awiw pierwszym miastem na świecie, które ma taką inicjatywę. Po raz pierwszy zdecydowano się na wdrożenie szeroką skalę technologię umożliwiającą ładowanie pojazdów podczas jazdy. Gmina Tel Aviv-Yafo w tej sprawie współpracuje z firmami ElectReon oraz Dan Bus Company. Pilotażowa instalacja bezprzewodowych dróg elektrycznych do ładowania transportu publicznego niedawno ruszyła pełną parą. W ramach projektu zostanie poprowadzona trasa między dworcem kolejowym Tel Aviv University i Klatzkin Terminal w Ramat Aviv. Trasa ma liczyć dwa kilometry, z czego 600 metrów przypada na drogę elektryczną.

Według zapowiedzi projekt umożliwi poruszanie się po trasie specjalnie wyposażonym autobusom elektrycznym. Te będą ładowane bezpośrednio z infrastruktury elektrycznej pod drogą. Oznacza to, że pojazdy nie będą potrzebować drogich, ciężkich i sporej wielkości akumulatorów. Nie będą musiały także zajeżdżać do stacji ładowania. Podróżując po elektrycznej infrastrukturze posiadają nieograniczony czas kursowania, ograniczony jedynie usterkami mechanicznymi.
Początek szeroko zakrojonej modernizacji dróg
Po zakończeniu testów i integracji technologii autobus elektryczny z firmy Dan Bus Company rozpocznie regularne kursy na trasie, obsługując pasażerów podróżujących na Uniwersytet w Tel Awiwie. Wówczas miasto oceni możliwość dodatkowego transportu elektrycznego: w tym ciężarówek dystrybucyjnych oraz pojazdów prywatnych i autonomicznych.

Realizacja projektu pilotażowego wpisuje się w szerszą politykę miejską, która przywiązuje dużą wagę do pojazdów elektrycznych i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Drogi elektryczne wspomogą także działania władz miejskich na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem, aby poprawić jakość życia mieszkańców i gości odwiedzających miasto. Meital Lehavi, zastępca burmistrza ds. Transportu w gminie Tel Aviv-Yafo, powiedział:
Nie mamy wątpliwości, że jeśli eksperyment na szeroką skalę zakończy się sukcesem, przyniesie on korzyści nie tylko społeczeństwu. Liczymy na oszczędność zasobów oraz poprawienie efektywności operacyjnej transportu publicznego. Kto wie, może nawet nowa światowej klasy metoda elektryfikacji będzie emanować z Tel Awiwu-Jafo na cały świat.