Reklama

Od poniedziałku można składać wniosek o e-dowód. Wymiana dokumentu jest darmowa

Już od poniedziałku będzie można składać wniosek o nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Reklama

E-dowód

Nowe e-dowody będą nie tylko potwierdzać naszą tożsamość, ale mają również kilka dodatkowych funkcji. Przede wszystkim chodzi o wszelkie udogodnienia administracyjne i te związane ze służbą zdrowia. Być może nadszedł koniec stania w kolejkach i żmudnego wpisywania danych w tabelki.

Czip również umożliwi nam bezdotykowy podpis. Należy wgrać certyfikat podpisu kwalifikowanego, a zamiast parafki na każdej stronie, wystarczy wylegitymować się dokumentem, wstukać kod PIN i po sprawie.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość zastrzeżenia dokumentu. Obecnie procedura jest dość uciążliwa, czasochłonna i nieodwracalna. Jednak nowy dowód będzie można natychmiast zablokować przez Internet, a w przypadku odnalezienia proces można odwrócić w ciągu 14 dni.

Reklama

Można, ale nie trzeba

Wniosek o e-dowód można składać już od poniedziałku. Wszystkie wydawane dokumenty będą posiadały warstwę elektroniczą, z której jednak nie trzeba korzystać. Jeśli zmienimy zdanie, dowód w każdej chwili można aktywować w odpowiednim urzędzie.

Wnioski można składać przez Internet. Wymiana obecnych dokumentów jest darmowa, analogowe wersje nadal jednak pozostaną ważne. Nie trzeba się więc z niczym spieszyć. Choć Marek Zagórski zapewnił, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, z pewnością przekonany się o tym już za kilka dni.

Reklama
Tagi: