×

Nad Odrą powstaną “dźwiękoławki”. Pomogą wsłuchać się w odgłosy natury

Dźwiękoławki nad Odrą to intrygujący pomysł! Podczas odpoczynku na ławce pozwoli na zrelaksowanie się przy wzmocnionych odgłosach natury. „Nadchodzi kultura słuchania” – powiedział pomysłodawca projektu.

Dźwiękoławki nad Odrą

Dźwiękoławki wkrótce pojawią się nad Odrą. W polskiej przyrodzie można się zakochać. Niewątpliwie należy do jednej z najpiękniejszych w Europie. Pewni twórcy postanowili podkreślić walory naszego środowiska naturalnego i zaproponowali niecodzienny ekoprojekt. Wymyślili oni “dźwiękoławki”, czyli urządzenia do słuchania dźwięków natury, przy którym będzie można się zrelaksować. 

Jak przekonuje autor projektu, kompozytor Michał Zygmunt, od strony technicznej nie jest to zbyt skomplikowany projekt:

Urządzenie zbudowane jest z drewna, wyprofilowane jak soczewka. Gdy umieści się głowę w odpowiednim miejscu, dźwięki koncentrują się na środku soczewki, pozwalając słuchać tego, co przed nami – w tym przypadku Odry i jej przyrody.

Dźwiękoławki nad Odrą

Gdzie i kiedy się pojawią?

Pierwsze “dzwiękoławki” mają pojawić się na przełomie lipca i sierpnia na tzw. “Dźwiękowym Szlaku Odry”. Na początek postawionych zostanie pięć prototypowych obiektów, jednak docelowo ma ich stanąć kilkanaście:

Będziemy jeździć i prezentować ich możliwości, uczyć słuchania. To będzie cykl spotkań. Mogą one stanąć na wodzie, w terenie, w rezerwacie. Docelowo ma być ich kilkanaście, zamontowanych na stałe w wyznaczonych miejscach.

Dźwiękoławki nad Odrą

Jednak twórcy nie chcą spoczywać na laurach i już planują kolejne przedsięwzięcia. Swój pomysł chcą rozpropagować w całej Polsce. Będą dążyć także do tego, aby podobne “dźwiękoławki” umieścić w rezerwatach przyrody lub użytkach ekologicznych, czyli w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych i dźwiękowych. 

Jak podkreśla Jarosław Paczkowski, prezes stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich, projekt jest całkowicie bezinwazyjny i nie ingeruje w naturalne środowisko:

Chcieliśmy “sprzedać” nasze przyrodnicze walory w atrakcyjny sposób, inny niż na przykład ścieżki piesze, jakich pełno. Postawiliśmy na dźwięki, muzykę natury. To będą przyrodnicze opowieści. Do tego mapa, pakiet filmików i interaktywne plansze.

Projekt zapowiada się naprawdę świetnie, a jego walory widać jak na gołej dłoni. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie po myśli twórców i będzie nam dane skorzystać z dźwiękoławek!

Dźwiękoławki nad Odrą
Źródła: swiatrolnika.info, niezalezna.pl
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować