×

Te drukowane domy kosztują 4 tysiące dolarów i mogą powstać w zaledwie 24 godziny

Drukowane domy wydają się być nową falą w budownictwie, ale nie zawsze są tanie i łatwe w budowie.

Prototyp

Icon, firma zajmująca się technologią budowlaną, która projektuje drukarki 3D oraz New Story, organizacja non-profit z siedzibą w San Francisco łączą siły, by przełamać stereotypy.

Współpraca przedsiębiorstw skutkowała stworzeniem małego domu o wartości około 10 tysięcy dolarów w zaledwie 48 godzin. Icon strukturę nazywa „pierwszym dozwolonym i wydrukowanym w 3D domem w Ameryce”. A to dopiero początek.

Drukowane domy

Dom o powierzchni około 32 metrów kwadratowych jest znacznie tańszy od przeciętnych domów lub mieszkań z podobnym metrażem. Przed wykorzystaniem technologii drukowania w 3D, New Story spędziło osiem miesięcy na budowie 100 domów, z których każdy kosztował 6000 dolarów.

Podczas opracowywania prototypu domu, urządzenie zaprojektowane przez Icon działało z prędkością 25%. To dało firmom pewność, że drukarka Vulcan może stworzyć dom o powierzchni od 50 do 60 metrów kwadratowych w zaledwie 24 godziny, a koszt to około 4 tysiące dolarów.

Vulcan II

Bardziej niezwykły jest fakt, że zmodernizowana drukarka firmy, Vulcan II, jest już dostępna i wkrótce zostanie wykorzystana do drukowania niedrogich domów. Model 3D odrobinę zdradza, czego możemy się spodziewać.

Vulcan II może stworzyć dom bez konieczności składania pojedynczych elementów. Drukarka rozprowadza warstwy cementu, które tworzą ściany. Okna i drzwi instalowane są później. Vulcan II jest w stanie stawiać ściany o wysokości 2,5 metra oraz szerokości 8,5.

Wielkie plany

Drukarka 3D została zaprojektowana tak, by była niezwykle mobilna, a sterowanie odbywa się za pomocą tabletu. Do stworzenia domu wystarczy więc tylko kilku pracowników. Drukowane domy dzięki użytej mieszance cementu są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe.

Prototyp domu obecnie składa się z małego salonu, sypialni, łazienki oraz przestrzeni biurowej. Icon i New Story planują wyprodukować ponad 100 domów w Salwadorze, którego trudny teren i częste powodzie utrudniają budowę mieszkań. Celem jest rozwiązanie problemu slumsów.

Następny przystanek? Drukowane domy w kosmosie! Icon bada, w jaki sposób można wykorzystać technologię do budowy siedlisk na Marsie

Może Cię zainteresować