×

Dzięki temu urządzeniu możesz zdecydować o czym śnisz. Wynalazek pozwala kontrolować sny

Z pewnością znacie to uczucie, kiedy śni wam się coś miłego i nagle brutalnie zostajecie obudzeni. Później, bez względu na wysiłki, nie jesteście w stanie „wrócić” do snu. Naukowcy z MIT próbują jednak stworzyć technikę, która na to pozwoli.

Programowanie snów

Zespół stara się stworzyć urządzenie, coś w stylu rękawiczki, które pozwoli na stworzenie snów z „własnym scenariuszem”. Chodzi o to, by wywołać okres przejściowy między czuwaniem a snem lub, jak to ujął jeden z twórców, naturalne rozdrobnienie świadomości.

Naturalne rozdrobnienie świadomości

Wspomniany stan sprawia, że nie jesteśmy ani do końca świadomi, ani zupełnie obudzeni. Niektóre osoby na tym etapie są w stanie prowadzić logiczne rozmowy, inni doświadczają halucynacji wzrokowych i słuchowych. Stan ten jest bardzo trudny do zdefiniowania, każdy jednak kiedyś go doświadczył.

Hipnagogia

Stan przejściowy między sennymi omamami a rzeczywistością nazywany jest hipnagogią. Naukowcy uważają, że to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej kreatywni. Nad wywołaniem hipnagogii pod kierownictwem Adama Horowitza pracują eksperci z MIT Media Lab.

https://flic.kr/p/dGXZwU

”Hipnagogia to fenomenologiczna nieprzewidywalność, zniekształcone postrzeganie przestrzeni i czasu, utrata poczucia siebie i spontaniczne, płynne skojarzenia.” – wyjaśniają twórcy

Dormio

Dormio to wspomniana rękawiczka, która ma umożliwić kształtowanie zawartości naszych snów. Urządzenie zostało przedstawione podczas konferencji Computer-Human Interface w Montrealu. Odbyły się także pierwsze eksperymenty na ochotnikach.

Przebieg badań

Uczestnicy najzwyczajniej w świecie zapadali w drzemkę z Dormio na dłoni. Urządzenie monitorowało napięcie mięśni, zmiany częstotliwości akcji serca i przewodność skóry. Następnie odtwarzano nagranie audio, które miało wpłynąć na zawartość snów.

”Wszyscy nasi badani rzeczywiście śnili o tematach, które zostały przez nas wybrane. Aktywne wykorzystanie hipnagogii z systemem Dormio może wzmocnić ludzką kreatywność.”

Sny dostępne dla wszystkich

Zespół ma nadzieję, że w przyszłości technologia stanie się tania i dostępna dla wszystkich, którzy pragną uciec od codzienności. Wierzą także, że Dormio poprawi kreatywność. Póki co technologia nie jest dostępna publicznie i nie wiadomo czy w ogóle zostanie wprowadzona.

Może Cię zainteresować