Sztuczna inteligencja potrafi wygenerować obrazy znajdujące się w ludzkim umyśle

Zespół naukowców twierdzi, że używając sztucznej inteligencji, udało się odtworzyć obrazy zapamiętane przez ludzki mózg. Choć badania nie zostały poddane dokładnej weryfikacji, wyniki przedstawiono na bioRxiv.

Badaniami na Uniwersytecie w Kioto kierował Yukiyasu Kamitani. Zespół wykorzystał funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI).

Wiele obrazów zapamiętanych przez uczestników eksperymentu zostało zrekonstruowane przez sztuczną inteligencję, znaną jako głęboka sieć neuronowa (DNN). Piksel po pikselu, DNN generowało obrazy podobne do tych, które znajdowały się w mózgach ochotników.

W eksperymencie wzięło udział dwóch mężczyzn w wieku 23 i 33 lat oraz 23-letnia kobieta.

Całej trójce wyświetlano obrazy na ekranie skanera fMRI. Następnie każdy z badanych przechodził wiele sesji skanowania przez okres 10 miesięcy, z której każda trwała maksymalnie 2 godziny. Zadaniem uczestników było zapamiętywanie widzianych obrazów i odtwarzanie ich w głowie.

Naukowcy podjęli próbę odkodowania sygnałów rejestrowanych przez skaner fMRI za pomocą DNN.

Celem było wygenerowanie obrazu, który znajdował się w głowach uczestników. Rezultat był dość niezwykły. DNN zrekonstruowało zdecydowaną większość zdjęć. Choć nie wszystkie były wiernym oddaniem przedmiotów widzianych przez badanych, wynik mimo wszystko jest imponujący.

„Takie podejście może zapewnić wyjątkowy wgląd do naszego wewnętrznego świata i przetłumaczyć aktywność mózgu na obrazy.” – powiedział Yukiyasu Kamitani

Wygląda na to, że sztuczna inteligencja faktycznie może „czytać” w naszych myślach.

Tagi: