Dlaczego komputer się nie włącza? Najczęstsze przyczyny awarii
Dlaczego komputer się nie włącza? To jedno z najgorszych pytań jakie może sobie zadać właściciel urządzenia czy to stacjonarnego czy mobilnego. Jak znaleźć przyczynę i gdzie jej szukać?
Dlaczego komputer się nie włącza?
Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że uwielbia nas zaskakiwać! Najczęściej negatywnie… jednakże, trzeba mieć do niego wyczucie oraz cierpliwość. Jeśli wasz komputer stacjonarny bądź laptop odmawia posłuszeństwa to przemoc wobec niego nie działa. Przykro mi, ale nawet najlepszy rzut o ścianę bądź lewy prosty w obudowę nie rozwiązuje problemu. Chyba, że planowaliście zakup nowego sprzętu, wtedy na pewno przyspiesza te decyzję.
Na początek zajmijmy się problemami, które pojawiają się przy „blaszakach” czyli standardowych komputerach stacjonarnych.
Komputer stacjonarny
Blaszaki nie oznaczają się taką mobilnością co laptopy, co oznacza, że wokół nich jest sporo kabli. Pierwsze kroki w rozwiązaniu bądź zlokalizowaniu problemu podejmujemy właśnie w ich kwestii. Należy dokładnie sprawdzić czy wszystkie kable włącznie z tym zasilającym są prawidłowo podłączone i nieuszkodzone. Następnie warto pozostawić podłączony kabel zasilający i sprawdzić czy z podłączonym kablem zasilającym urządzenie się włącza. Jeśli tak, to oznacza, że któryś z zewnętrznych urządzeń (myszka, klawiatura, słuchawki) może powodować problem np. w postaci zwarcia. Należy sprawdzić, które powoduje problem i podłączyć je do innego dostępnego wejścia.
Warto także sprawdzić dwukrotnie przycisk od zasilania waszego blaszaka, który najczęściej znajduje się na tylnej części obudowy. Możliwe, że wy bądź któryś z domowników go wcisnął, a to uniemożliwia uruchomienie maszyny. Jednakże jeśli komputer dalej się nie włącza, problem może leżeć w środku obudowy. Należy więc ją rozkręcić i sprawdzić stan poszczególnych łączy oraz czy są prawidłowo podpięte do płyty głównej.

Pamiętajcie jednak, że jeśli nabyliście gotowego PC, to rozkręcenie go może być podstawą utraty gwarancji ze strony producenta. Jeśli nie ma co do tego pewności, skontaktujcie się ze sprzedawcą bądź producentem urządzenia. Takie informacje bez problemu odnajdziecie na oficjalnych stronach pomocy technicznej.
Gdy rozkręciliście komputer i sprawdziliście wszelkie przewody oraz ich odpięcie należy ponownie wykonać test czy komputer dalej się nie włącza. Zwróćcie uwagę czy wiatraki wewnątrz obudowy się obracają oraz czy zapalają się podświetlenia o ile wasz sprzęt je posiada. Zwróć uwagę czy nie występują jakiekolwiek luzy na łączach oraz czy wszystkie komponenty znajdują się w odpowiednich miejscach.
Wszystko jest w porządku a mimo to sprzęt dalej nie chce współpracować? Winny będzie najpewniej zasilacz bądź inna część wewnątrz obudowy. Jeśli masz pod ręką dodatkowy zasilacz, to podłącz go i następnie ponownie spróbuj uruchomić urządzenie. Jeśli przy innym zasilaczu występuję ten sam problem, to może oznaczać, że problemem jest któryś z podzespołów np. uszkodzony dysk bądź karta graficzna.
Należy wówczas odpiąć wszystkie komponenty od płyty głównej, nie licząc procesora oraz zasilacza. Sprawdzamy wówczas czy dalej komputer nie chce się odpalić przy samym zasilaczu, płycie głównej oraz procesorze. Jeśli nasz „pacjent nagle ożył „, oznacza to, że któryś z elementów powoduje, że ten nie chce pracować prawidłowo. Wówczas pojedynczo i po kolei podłączamy pozostałe podzespoły i sprawdzamy czy sprzęt się uruchamia. To najprostsza, choć pracochłonna droga do zlokalizowania źródła problemu.
Komputer się włącza, widzę początkowe napisy, ale się nie loguje. Co robić?
Jeśli komputer działa, ale wasz ekran pozostaje czarny, to możliwe, że problem leży w samym monitorze. Podobnie jak na początku sprawdzamy okablowanie monitora oraz jego podpięcie do komputera. Możliwe, że gdzieś w dopięciu kabli do gniazd leży problem. Jeśli dalej czerń jest jedynym widokiem, należy podłączyć PC do innego ekranu i sprawdzić czy problem wciąż występuje. Zepsuty monitor jest bardzo trudny do samodzielnej naprawy, chyba, że to kabel okazał się wadliwy.
Komputer może także sam nas poinformować, gdzie leży problem. Służą do tego sygnały wizualne i dźwiękowe typu POST. Mogą być one zależne formy BIOS-u. Dlatego jeśli usłyszycie sygnały, to warto je zapamiętać, a następnie sprawdzić w sieci co one oznaczają. Jeśli komputer się włącza, ale po kilku chwilach nie widzicie ekranu startowego Windowsa, to należy niezwłocznie sprawdzić BIOS. Jak go włączyć? Podczas rozruchu komputera należy nacisnąć odpowiedni klawisz lub ich kombinację. Zwykle jest to DEL, F8 lub ESC. Informacja ta powinna wyświetlać się w trakcie uruchomienia w dolnej części ekranu. Dziś większość BIOS-ów oferuje narzędzia diagnostyczne, które pomagają zlokalizować przyczynę awarii. W pierwszej kolejności należy z nich skorzystać i przy okazji uaktualnić naszego BIOS-a.

Mój laptop nie chce się włączyć
Laptopy w samodzielnej naprawie są dużo trudniejsze niż zwykłe komputery stacjonarne. To głównie z powodu tego, że części wewnątrz tych urządzeń maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię i są bardzo hermetycznie umieszczone. W pierwszej kolejności sprawdzamy zasilacz. Większość posiada diodę, która informuje użytkownika czy ten jest aktywny. Jeśli się nie świeci, to możliwe, że to przez niego laptop nie chce się odpalić. Bardzo często problemem są także kable. Jeśli macie drugą ładowarkę bądź macie możliwość pożyczenia takowej, to sprawdźcie czy przy niej także występuje problem. Pamiętajcie tylko, aby ładowarka miała takie same parametry jak ta dołączona fabrycznie! Zbyt wysokie bądź niskie napięcie na niej może doprowadzić do uszkodzenia bądź zniszczenia waszego laptopa! A co jeśli laptop działa, ale widzimy czarny ekran? Postępujemy tak samo jak w przypadku komputera stacjonarnego czyli odpalamy BIOS-a. Należy wykorzystać narzędzia diagnostyczne i przy okazji go zaktualizować. Jeśli problem dalej występuję to możliwe, że problem leży w środku.
Podobnie jak w przypadku komputera stacjonarnego zakupionego w sklepie, tutaj także rozkręcenie laptopa powoduje utratę gwarancji producenta. Jedynym ratunkiem w tym wypadku jest wysłanie go do serwisu.
Jednakże spokojnie można sprawdzić kilka rzeczy nie naruszając gwarancji! Przede wszystkim należy odpiąć baterię od laptopa (nowsze modele mają ją bezpośrednio wbudowaną, więc tutaj nic nie da się zrobić) o ile to możliwe i spróbować odpalić maszynę na samym kablu od zasilacza. Czasem zdarza się, że powoduje ona zwarcie, co uniemożliwia rozruch urządzenia. Warto przytrzymać przycisk od włączenia przez 30 sekund, bo wykona się wtedy reset urządzenia. Możliwe, że w trakcie ostatniego wyłączania systemu wystąpił błąd i urządzenie zostało zamknięte w sposób nieprawidłowy i wisi w stanie „zawieszenia”.
Macie laptop przez dłuższy okres czasu? A wentylatory zostały porządnie przedmuchane? Kurz to odwieczny wróg wszelkiej elektroniki i warto dbać, aby nie zbierało się go zbyt dużo wewnątrz waszego urządzenia. W sklepie z elektroniką dostaniecie sprężone powietrze w puszce, osobiście jednak polecam kompresor. Jednakże należy na nim ustawić najniższą wartość ciśnienia i krótkimi seriami wpuszczać powietrze do wywietrzników w obudowie laptopa. Pamiętajcie o regularnym czyszczeniu w tej sposób, albowiem skutecznie przedłużycie żywotność urządzenia oraz zachowacie przez dłuższy okres czasu jego wydajność.