×

Do mikrofalówki lepiej nie wkładać wszystkiego jak leci. Czego unikać?

Czego nie wkładać do mikrofalówki? Lista elementów i materiałów jest całkiem obszerna. Lepiej unikać pewnych potraw oraz naczyń.

Czego nie wkładać do mikrofalówki?

Mikrofalówka wykorzystuje fale mikrofalowe, aby podgrzać pożywienie. Wprawiają one w drganie cząsteczki jedzenia, co powoduje wzrost temperatury. Promieniowanie wpływa przede wszystkim na cząsteczki wody. Jednakże nie każdy wie, że te fale nie zawsze mogą być bezpieczne i w łatwy sposób można uszkodzić swoje urządzenie AGD.

Przygotuj swoje potrawy odpowiednio

Wiele osób wciąż zapomina, że do mikrofali nie wkłada się zamkniętych pojemników z jedzeniem. Nawet jeśli dany produkt zalecany jest do umieszczenia w mikrofali, to zawsze należy usunąć górną część opakowania. Inaczej otrzymamy spektakularny wybuch, zniszczony posiłek oraz dobrą godzinę sprzątania wnętrza naszego urządzenia AGD.

Możliwości cieplne urządzenia mogą kusić do zrobienia jajek na twardo. Odradzamy ten pomysł i nawet popularny w sieci trik z nakłuciem jajka nie pomoże. Szybka reakcja białek wewnątrz kurzego jaja powoduje w ciągu kilku chwil eksplozję zawartości i podobnie jak w przykładzie powyżej gwarantuję masę sprzątania.

Nie podgrzewaj także jedzenia dla niemowląt w mikrofali. Nie tylko butelka może być zagrożeniem dla maluszka (pojemnik jest chłodny, ale sama zawartość jest bardzo gorąca), ale także promieniowanie mikrofalowe niszczy cenne wartości odżywcze. Istnieje także ryzyko, że podgrzewany plastik z butelki zacznie wytwarzać substancje rakotwórcze, które trafią bezpośrednio do mleka.

Czego nie wkładać do mikrofalówki
Pixabay

Nie każdy talerz się nadaje

Warto także pamiętać o materiale z jakiego wykonane są nasza zastawa stołowa. Styropianowe, plastikowe jednorazowe talerze należy trzymać z dala od mikrofali. W wyniku jej działania po prostu się stopią i jedzenie znajdujące się na nim może trafić co najwyżej do kosza. Dodatkowo w produkcji sztucznych materiałów często używa się związek chemiczny bisfenol A (BPA). W przypadku podgrzewania może on przenikać bezpośrednio do jedzenia i powodować zaburzenia hormonalne. Warto zwrócić uwagę na gotowych potrawach, które nabywamy w sklepie czy nadają się do podgrzania w mikrofali.

Należy także uważać na wszelkie metalowe oraz zdobione naczynia. Metal odbija promieniowanie mikrofali co powoduje iskrzenie. Może to doprowadzić do awarii naszego sprzętu. Najlepiej podgrzewać jedzenie na zwykłych talerzach porcelanowych oraz wykonanych z polipropylenu.

Mikrofala nie służy do dezynfekcji

Wiele osób błędnie zakłada, że ciepło generowane przez urządzenie perfekcyjnie służy do dezynfekcji. Co prawda zabija wszelkie bakterie, ale przy okazji niszczy przedmioty. Nie próbujcie więc dezynfekować np. gąbki do mycia naczyń, bowiem smród jaki będzie temu towarzyszyć zostanie z wami do końca życia.

Podobnie jest z banknotami, które wsadzone do mikrofali po prostu się zapalą. A później dość ciężko w banku wytłumaczyć jak to się stało, że wasze pieniądze po prostu spłonęły. W internecie pojawiły się także plotki, że niektóre telefony można naładować za pomocą mikrofali. Jest to żart ze strony internautów, ale wciąż można natknąć się na posty osób, które tego spróbowały.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach BHP i nie kombinować. Rzadko wychodzi z tego coś dobrego.

Czego nie wkładać do mikrofalówki
Pixabay

Może Cię zainteresować