Reklama

Co wiemy o PlayStation 5? Dysk SSD, obsługa gier w 8K oraz Ray Tracing

Co wiemy o PlayStation 5? Zebraliśmy dla was potwierdzone informacje na temat najnowszej konsoli od Sony. Wkrótce ma nastąpić oficjalna prezentacja.

Co wiemy o PlayStation 5?

Oficjalna zapowiedź najnowszej konsoli od Sony miała miejsce 18 marca. Prezentację poprowadził Mark Cerny, główny architekt systemu PS5. W ciągu kolejnych tygodni otrzymywaliśmy kolejne informacje, głównie za jego sprawą. Konsola będzie napędzana przez ośmiordzeniowy (3,5 GHz) i szesnastowątkowy procesor AMD (oparty na architekturze Zen 2). Z kolei układ graficzny stworzono na podstawie karty AMD Radeon Navi. Te podzespoły mają być wystarczające do komfortowej gry w 4K, nie wiadomo jak sprawdzi się konsola w rozdzielczości 8K, choć projektanci nie widzą w tej sprawie problemów z wydajnością.

Reklama

Na pokładzie znalazł się dysk SSD o pojemności 850 GB. Ma on zapewnić szybsze przesyłanie danych, co za tym idzie płynniejszą rozgrywkę w grach. Konsola ma obsługiwać technologię ray tracingu, jednak nie zdradzono w jakiej formie. Możliwe, że chodzi o akcelerację sprzętową,a nie tylko rozwiązania programowe. Domniemany wygląd PS5 wyciekł pod koniec 2019 roku, jednak nie ma żadnej pewności, że tak będzie wyglądać w momencie trafienia do sklepów.

Czy PS5 będzie miał exclusivy?

PlayStation uzyskało sporą przewagę nad konkurencyjnym Xboxem od Microsoftu dzięki polityce exclusivów czyli tytułów na wyłączność. To na PS4 mogliśmy ogrywać tak fenomenalne tytuły jak Spider-man czy Horizon Zero Dawn. Pakiet startowy nowej konsoli będzie dodatkowo zasilany wsteczną kombatybilnością tytułów z PS4 i prawdopodobne jest, że PS5 także otrzyma tytuły na wyłączność. Obecnie jedyną oficjalnie potwierdzoną grą na PS5 jest tajemniczy GodFall. Ma być to slasher z elementami looter shotera. Potwierdzono jednak, że gra także zawita na PC. Poza tym w internecie można znaleźć plotki, że Horizon Zero Dawn 2 czy God of War 2 mają być tytułami wyłącznie na PS5.

Jak wygląda pad od PS5?

Wygląd pada od PS5 został ujawniony na początku kwietnia i zaskoczył wszystkich oczekujących. Znana wszystkim czerń odeszła do lamusa i jej miejsce zajęła biel, dotychczas kojarzona z Xboxem. Sony podkreśla jednak, że inne wariaty kolorystyczne będą dostępne w sprzedaży — także klasyczna czerń.

Reklama

Pad ma mieć wbudowany mikrofon oraz głośniki, co umożliwi łatwiejszą komunikację graczy w trakcie gry przez internet. Dodatkowo zastosowano tam nową technologię haptyczną czyli komunikację poprzez dotyk. Obok wibracji gracz ma odczuwać różnicę w momencie wykonywania różnych czynności na ekranie. Podobnie mają działać adaptujące triggery, które mają mieć różne poziomy oporności. Mamy poczuć różnicę w momencie strzelania ze strzelby czy naciągania cięciwy łuku.

Kiedy premiera PS5? Obecnie nie wiadomo, jednak można przypuszczać, że jeśli pojawi się w tym roku to w okolicy Świąt Bożego Narodzenia.

Co wiemy o PlayStation 5
Twitter
Reklama