Reklama

CDP znika z rynku. Upadek legendarnego dystrybutora gier wideo

CDP znika z rynku po 25 latach dystrybucji gier wideo na polski rynek. Kilka dni temu firma złożyła wniosek o upadłość.

Lata dostarczania gier wideo w Polsce

CDP znika z rynku i był najstarszym dystrybutorem gier wideo w Polsce. Działał nieprzerwanie od 1995 roku. Był odpowiedzialny za rozprowadzanie takich hitów jak Wiedźmin, World of Warcraft czy Baldur’s Gate. Dzięki zaangażowaniu firmy wiele gier otrzymało polskie lokalizacje, a wiele z kwestii nagranych na potrzeby gier wideo do dziś są kultowe i znajdują nawiązania w popkulturze. Gracze doceniali dystrybutora, który nie tylko starał się tworzyć tłumaczenia swoich tytułów, ale także tworzył bogate wydania pudełkowe dla fanów elektronicznej rozgrywki.

Reklama

Ogromną sympatię CDP zaskarbił sobie także licznymi seriami wydawniczymi jak Złota oraz Platynowa Kolekcja. W niskich cenach nabywcy mogli wybrać jeden z wielu kultowych produkcji i uzupełnić swoją kolekcję. CDP nie ma nic wspólnego z CD Projekt. W W listopadzie 2014 roku drogi obu firm się rozeszły.

CDP znika z rynku

Pierwsze doniesienia o problemach polskiego wydawcy pojawiły się na początku stycznia tego roku. CDP straciło możliwość dystrybucji Cyberpunk 2077 na rzecz Cenegi, a dodatkowo w CDP potwierdzono masowe zwolnienia. Przedstawiciele firmy odmawiali komentarza w tej sprawie i niewiele było wiadomo co się tam dzieje. 21 kwietnia Puls Biznesu poinformował, że CDP złożyło wniosek o upadłość.

Sąd zabezpieczył cały majątek firmy oraz powołał tymczasowego nadzorcę, co rozpoczęło likwidację zbiórki. Wiele osób podejrzewało, że CDP przejdzie restrukturyzację, a nie zostanie całkowicie zlikwidowane. CDP nie wydał żadnego oficjalnego ogłoszenia w tej sprawie.

Reklama

To wielka strata dla całego rodzimego rynku gier wideo. Gracze będą miło wspominać dystrybutora, który dostarczył na nasz rynek wiele klasycznych tytułów.

CDP znika z rynku
Twitter
Reklama