Genetycznie modyfikowane algi mogą wkrótce stać się nowym źródłem energii

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali nowe ogniwo paliwowe, które jest zasilane przez glony. Ta konstrukcja również okazuje się pięć razy wydajniejsza, niż istniejące już modele, które wykorzystują mikroskopijne rośliny i glony. Cały projekt został opisany w czasopiśmie Nature Energy.

W porównaniu do poprzednich prób, ta okazała się nie tylko wydajniejsza, ale także praktyczniejsza w użyciu i bardziej ekonomiczna.

Napędzane glonami ogniwa paliwowe są urządzeniami biofotowoltaicznymi (BPV). Mechanizm BPV pobiera energię słoneczną i przetwarza na prąd elektryczny, a następnie wykorzystuje zdolności drobnoustrojów do fotosyntezy.

Takie rozwiązanie jest opłacalnym źródłem energii alternatywnej i oczywiście przyjazne dla środowiska.

Zespół z Cambridge do swojego projektu wykorzystał genetycznie zmodyfikowane algi, które są znacznie bardziej efektywne.Rozwiązanie minimalizuje ilość energii rozpraszanej w trakcie fotosyntezy.

We wcześniejszych wersjach BPV, ładowanie i dostarczanie energii miało miejsce w tej samej komorze.

Do nowego projektu naukowcy podeszli z nieco innym nastawieniem. Opracowano system z dwoma komorami, procesy lądowania i dostarczania energii są więc rozdzielone.

„Ładowanie i zasilanie często mają sprzeczne wymagania. Na przykład, ładowarka musi być wystawiona na działanie promieni słonecznych, aby umożliwić efektywne ładowanie. Część dostarczająca energię nie wymaga ekspozycji na światło, ale konwersja elektronów na prąd powinna być skuteczna, a straty minimalne.” – tłumaczy Kadi Liis Saar, współtwórca projektu

Nowa konstrukcja umożliwia więc przechowywanie energii wytworzonej w ciągu dnia, która może zostać użyta w późniejszym czasie.

Na chwilę obecną ogniwa nie są wystarczająco mocne, by można było je wprowadzić do powszechnego użytku. Autorzy projektu jednak podkreślają, że ich celem jest przystosowanie ogniw paliwowych, by energia odnawialna mogła wkrótce zastąpić paliwa kopalne.

Tagi: