×

W fabrykach Forda pracują dwa piesoboty Boston Dynamics. Są wydajniejsze od ludzi

Dwa roboty Boston Dynamics zaczną pracę w fabryce Forda w stanie Michigan. Na swoich czterech nogach hale przemierzą hale i będą kontrolować pracę.

Dwa roboty Boston Dynamics trafiły do fabryki Forda

Boston Dynamics w fabryce Forda mogą zrobić niemałą furorę. Roboty coraz częściej zaczynają stanowić integralną część przemysłu oraz rozrywki. Już teraz Disney wykorzystuje roboty przy filmach, a wkrótce w parkach rozrywki zamiast prawdziwych zwierząt będziemy podziwiać ich makiety. Co akurat wydaje się dużym plusem.

Boston Dynamics w fabryce Forda

Firma Boston Dynamics obecnie przoduje jeśli chodzi o produkcję robotów. Dwa psy-roboty nazwane Fluffy i Spot, trafiły właśnie do fabryki Forda. Firma przydzieliła im konkretne zadania i pochwaliła się, że wykonują je szybciej niż człowiek.  Fluffy i Spot to czworonożne roboty ważące po 32 kg. Zostały one wyposażone w pięć kamer, w tym kamery 360 oraz skanery laserowe. Ich maksymalna prędkość wynosi 5 km/h, a czas pracy na baterii wynosi ok. 2 godziny.

Jakie jest ich zadanie?

Zadaniem psów-robotów w fabryce Forda jest aktualizacja planów inżynieryjnych budynków. Mark Goderis z Forda tłumaczy, że ciągłe zmiany w budynkach nie zawsze są dokumentowane. Dzięki robotom będzie można to robić na bieżąco.

Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy fabrykę. Następnie, przez te wszystkie lata, wprowadzane były zmiany, które rzadko zostawały udokumentowane. Skanowanie jednego budynku zajmowało nawet dwa tygodnie. Z pomocą Fluffy’ego, możemy ten czas skrócić o połowę.

Pracę robotów koordynują specjalnie przydzieleni do tego opiekunowie, którzy kontrolują je z wykorzystaniem tabletów. Fluffy i Spot poruszają się określoną ścieżką. Co jednak ciekawe, roboty mogą wejść w miejsca, do których człowiek nie ma dostępu.

Boston Dynamics w fabryce Forda

Roboty to przyszłość

Przeprowadzenie jednego skanu obecnie kosztuje firmę 300 000 dolarów. Jeden robot-pies od Boston Dynamics to wydatek rzędu (zaledwie) 75 000 dolarów. W dodatku zakupiono je w formie leasingu. Firma ma nadzieję, że roboty sprawdzą się i w przyszłości trafią do wszystkich fabryk. 

Oczywiście taki robopsiak może zaskoczyć niektórych pracowników. Chociaż Boston Dynamics gwarantuje, że nigdy nikogo nie skrzywdzi, Ford na wszelki wypadek udekorował go specjalnymi naklejkami:

PIES POMOCNIK

NIE GŁASKAĆ

Co myślicie o piesorobotach? Może jednak trzeba dopracować te nazwę własną… 😉

Boston Dynamics w fabryce Forda
Źródła: dailyweb.pl, www.businessinsider.com, www.weforum.org, whatnext.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować