×

Już wkrótce bioniczne oko trafi do pierwszych pacjentów. Jest ono połączone z chipem mózgowym

To, co wydawało się domeną filmów sci-fi, powoli staje się rzeczywistością. Australijscy naukowcy potwierdzili, że bioniczne oko wkrótce trafi do pierwszych ochotników.

Bioniczne oko

Po 10 latach badań australijscy naukowcy przygotowują swoje bioniczne oko leczące ślepotę do testów na ludziach. Bioniczny system wizyjny Gennaris to przełomowe dzieło technologiczne — pierwszy na świecie implant mózgowy, którego celem jest przywrócenie wzroku ludziom. System składa się z „niestandardowego nakrycia głowy z kamerą i przekaźnikiem bezprzewodowym. Do tego dochodzi procesor wizyjny oraz oprogramowanie. Dodatkowo pacjent musi otrzymać zestaw płytek 9 × 9 mm wszczepianych bezpośrednio do mózgu.

Bioniczne oko

Uniwersytet Monash jest godnym rywalem dla Neuralinka. Oni także pracują nad chipem mózgowym, który podobno pomoże osobom ze ślepotą, ale nie tylko. Naukowcy liczą na pomoc osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona czy porażenie czterokończynowe. Do tego potencjalnie umożliwi użytkownikom komunikację telepatyczną lub przesyłanie muzyki bezpośrednio do mózgu.

Pierwsze testy ruszą już niedługo

Scena uchwycona przez kamerę wideo w nakryciu głowy trafia do procesora wizyjnego. Przetworzone dane będą przesyłane bezprzewodowo do złożonych obwodów w każdej wszczepionej płytce; spowoduje to przekształcenie danych w wzór impulsów elektrycznych, które będą stymulować mózg za pomocą cienkich jak włos mikroelektrod.

Bioniczne oko

Dr Yan Wong z Monash Biomedicine Discovery Institute nie ukrywa, że przywrócenie wzroku to tylko początek możliwości tej technologii:

Komercjalizacja bionicznej technologii widzenia jest również dobrze powiązana z naszymi planami odkrywania dalszych zastosowań poza wzrokiem i uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Liczymy na efekty łagodzenia epilepsji i depresji, protetykę kontrolowaną przez mózg oraz przywracanie innych żywotnych zmysłów.

Bioniczne oko

W wyniku programu Frontier Health and Medical Research (MRFF) projekt otrzymał 1 milion dolarów w zeszłym roku. We wcześniejszych próbach badacze wszczepili owcom 10 urządzeń za pomocą specjalnie wykonanego systemu wprowadzania. Niewiarygodne, że po ponad 2700 godzin testów nie wystąpiły żądne niekorzystne skutki zdrowotne.

Takie rozwiązanie byłoby zbawienne dla wielu osób, które mają problemy z oczami i nie są wstanie im pomóc klasyczne rozwiązania.

Źródła: www.monash.edu
Fotografie: twitter.com