BiodiverCity to projekt, który przekształci Południowe Wyspy Penang w miejsce ekoturystyczne
Rozmach nowego projektu architektonicznego robi wrażenie! BiodiverCity to nowoczesne i w pełni ekologiczne miejsce, pełne zieleni i ekotechnologii.
BiodiverCity, czyli piękne eko-miasto
W styczniu 2020 roku rząd stanu Penang (Malezja) ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny. Jego celem było wymyślenie przebudowy południowych wysp Penang w zrównoważone ekologicznie miejsce. Rozwój kulturowy ma się odbywać w sposób ekologiczny i ekonomiczny. Zwycięzcą konkursu została grupa Bjarke Ingels Group (BIG), która z kompleksowym planem nazywa BiodiverCity.

Grupa architektów, projektantów i konstruktorów współpracowała z wieloma innymi profesjonalnymi zespołami, w tym Hijjas (lokalni architekci i planiści) oraz Ramboll (kierownik projektu i inżynier). Jak sugeruje nazwa projektu, propozycja planu generalnego BiodiverCity jest mocno skoncentrowana na różnorodności biologicznej i wprowadza niezbędną równowagę, biorąc pod uwagę, że trzy wyspy zawierają mieszankę topografii i chronionych środowisk. W ostatnich latach rozwój miast zagroził tym obszarom plaż, parków i nabrzeży.

Ekologiczna rozbudowa
Obecnie wyspy zamieszkuje od 15 000 do 18 000 mieszkańców na obszarze od 50 do 500 akrów. Dla deweloperów ważne było, aby plan obejmował bufor wokół każdej dzielnicy, aby umożliwić rozkwit naturalnych siedlisk dla zwierząt oraz roślin. Bjarke Ingels, założyciel i dyrektor kreatywny firmy BIG, wyjaśnia:
Dosłownie wyruszamy w podróż, aby stworzyć więcej Malezji dla przyszłych pokoleń. Postanowiliśmy ustawić poprzeczkę tak wysoko, jak to tylko możliwe. Wyobraziliśmy sobie nowy archipelag, który ma być bardziej zróżnicowany kulturowo i biologicznie niż poprzednie projekty.

W tym celu BiodiverCity będzie wspierać oraz mocno oszczędzać lokalne zasoby wodne, wykorzystując głównie energię odnawialną i kluczowa będzie tutaj gospodarka odpadami. Zamiast wykorzystywać szkodliwą dla środowiska infrastrukturę skoncentrowaną na pojazdach, BiodiverCity zaprojektowano z nową wizją. Transport będzie oparty na drogach wodnych, kolejach, podróżach lotniczych i zagospodarowaniu terenu, które zachęca do spacerów i jazdy na rowerze.
Budynki na wyspach zostaną zbudowane z materiałów niskoemisyjnych. Wykorzystany zostanie bambus, malezyjskie drewno oraz beton.
