BAFTA nagrodzi tylko te gry, które będą „zróżnicowane płciowo i seksualnie”
Brytyjska BAFTA nagrodzi gry zróżnicowane w odpowiednich kategoriach. Mowa tutaj o preferencjach seksualnych postaci czy o prezentacji innych kolorów skóry.
BAFTA nagrodzi gry zróżnicowane w odpowiednich kategoriach
Konkursy rządzą się swoimi prawami i BAFTA nagrodzi gry zróżnicowane w odpowiednich kategoriach etnicznych czy seksualnych. Nowe wytyczne jasno wskazują, które produkcje będą brane pod uwagę i jakie gry będą miały szansę otrzymać nominację. British Academy of Film and Television Arts kojarzy się głównie z kinem, jednakże od 2004 roku przyznaje także nagrody grom wideo.

Nowe wytyczne zostały niedawno ogłoszone i mają obowiązywać w konkursie na rok 2021. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja nie będzie musiała spełniać wszystkich wymogów, a tylko kilka z nich. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, bo tych jest znacznie więcej:
- Równego podziału płci 50-50
- 20% postaci należących do „rzadziej reprezentowanych” grup etnicznych
- 10% LGBTQ+
- 7% głuchoniemych lub niepełnosprawnych
- Znacząca liczba postaci z przedstawiających regionalną różnorodność
- Znacząca liczba postaci z z niższych środowisk socjalno-ekonomicznych
Restrykcje będą dotyczyć także świata przedstawionego. Aby dana gra mogła ubiegać się o nagrodę, musi posiadać:
- Lokalizacja w części lub całości w mniej uprzywilejowanym regionie. W przypadku gier fantasy, należy wskazać jak świat gry odnosi się do rzeczywistości.
- Wątki główne oraz poboczne muszą przedstawiać „rzadziej reprezentowaną” grupę. Może to być zawarte w tle fabularnym, dotyczącym głównego bohatera.

Wymogi odnośnie warunków pracy
Nie tylko elementy w grze będą brane pod uwagę! BAFTA weźmie pod lupę czy w studio także są spełnione powyższe wymogi w grupach reprezentacyjnych. Studia deweloperskie będą także musiały oferować płatne staże, które dają szanse na zdobycie doświadczenia w branży. Sprawdzone zostanie także czy w danej firmie istnieje szansa awansu oraz wsparcie mentorskie.

Absurdalne wymogi mogą wpłynąć na jakość gier
Nagrody z reguły są miłym zwieńczeniem pracy, ale obawiam się, że wymogi BAFTA mogą zaburzyć jakość gier. Dobrze napisane postacie z reprezentacyjnych mniejszości sprawiają, że fabuła zyskuje (Dorian z Dragon Age: Inkwizycja czy Max w Life is Strange). Obawiam się jednak, że aby spełnić wymogi nagród przedstawiciele mniejszości będą wrzucani na „siłę”.
Zamiast skupić się na dobrym przedstawieniu opowieści, twórcy mogą patrzeć tylko na to, aby mieli odpowiednią reprezentację wyżej wspomnianych osób. Może to nie tylko zaburzać postrzeganie świata przez gracza, ale także negatywnie wpływać na odbiór całej opowieści.
Co zabawne wiele naprawdę świetnych gier nie zostałoby uznane przez BAFTA do nagrody np. Kingdom Come: Deliverance czy Wiedźmin III: Dziki Gon. Chociaż w przypadku przygód Geralta ogromna mnogość postaci mogłaby „uratować” jego nominację. Zastanawiam się także czy w samych studiach nie będzie paradoksów na zasadzie zatrudniania pracowników w zgodzie z nowymi wytycznymi. Przestanie się liczyć CV, a będzie pod uwagę kolor skóry czy preferencje seksualne?