×

Samochód, który porusza się samodzielnie? Volvo wdraża nową linię pojazdów

Autonomiczne samochody Volvo mają się pojawić niedługo na rynku amerykańskim. Jednakże firma zastrzega, że nie są to w pełni samodzielnie poruszające się pojazdy.

Autonomiczne samochody Volvo

Autonomiczne samochody Volvo pojawią się w najbliższej przyszłości, jednak firma nie obiecuje w 100% samodzielnych samochodów. Zamiast tego stworzą samochody głównego nurtu, które samodzielnie będą się poruszać po autostradach – całkowicie autonomicznie, bez uwagi człowieka. Od 2022 r. do nowych modeli będzie dodawany lidar. Opracują także oprogramowanie do samodzielnej jazdy, które ma integrować wszystkie systemy nowego urządzenia.

Jednakże firma zaznacza, że chodzi tutaj o jazdę wyłącznie po autostradzie, nie o całkowitej autonomii pojazdu. Tego typu drogi są pozbawione większych skrętów oraz dysponują wystarczającą powierzchnią, aby system mógł działać bez zarzutów. Jazda w terenie zabudowanym oraz mniejszymi pasami ruchu będzie wymagała uwagi kierowcy.

Co to jest lidar?

Lidar działa podobnie jak radar z tą różnicą, że ten wystrzeliwuje lasery w bezpośrednie otoczenie. W wyniku tego w czasie rzeczywistym stworzy trójwymiarową mapę otoczenia samochodu. Lidar zapewnia lepszą jakość odczytywanego obrazu niż aparaty fotograficzne lub radary, ale jest również niezwykle drogi i dużo trudniejszy w montażu. Z tego powodu jest stosowany głównie w testach samochodów autonomicznych, a nie w samochodach seryjnych. 

Chociaż Audi oferowało lidar w niektórych modelach, był to krótki zasięg i niska rozdzielczość, co nieco ograniczało jego możliwości. Lidar Volvo zostanie wyprodukowany przez Luminar i jest podobno tańszy przez produkcję na dużą skalę. Jest także na tyle zmodernizowany, że nie poświęcono ech takich jak rozdzielczość i zasięg na rzecz kosztów. Jednakże Lidar Luminara jest stały i może skanować tylko 120 stopni. To oznacza, że aby uzyskać kąt 360 stopni potrzebne będzie więcej urządzeń, co może powodować kłopoty z konfiguracją komputera pokładowego.

Ekociężarówki od Volvo

To nie jedyne nowatorskie rozwiązanie o jakim myśli Volvo. Projekt o nazwie Volvo LIGHTS (Low Impact Green Heavy Transport Solutions) jest częścią California Climate Investments. W ramach ogólnostanowej inicjatywy, część dochodów z handlu jest przeznaczone na stworzenie bez emisyjnych ciężarówek. Koszt obliczono na 90 mln dolarów z czego 44,8 pochodzi z dofinansowania rządowego.

Opracowywane są specjalne metody ładowania oraz magazynowania energii elektrycznej. Równoległe powstają także projekty nowych pojazdów, które z skorzystają z tych technologii. Volvo ma już w swojej ofercie taki pojazd – Volvo VNR. Jego komercyjna produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Volvo inwestuje ogromne środki w rozwój nowoczesnych technologii. Wkrótce pojazdy elektryczne, także w transporcie będą normą.

Źródła: singularityhub.com, www.bbc.com, rozladowani.pl, moto.rp.pl, www.trucks.com.pl

Może Cię zainteresować