Reklama

Skandal: Topowy twórca gier oskarżony o molestowanie, a wydawca o rasizm wobec pracowników!

Dyrektor kreatywny Ashraf Ismail rezygnuje z pracy po tym jak został oskarżony o „niewłaściwe zachowania seksualne względem fanów”.

Ashraf Ismail rezygnuje z pracy z powodu oskarżeń

Ashraf Ismail rezygnuje z pracy w Ubisofcie, był on dyrektorem kreatywnym przy Assassin’s Creed Valhalla. Wszystko z powodu zarzutów o romans pozamałżeński i „niewłaściwe zachowania seksualne z fankami”. Jak ogłosił Ismail w tweecie:

Reklama

Rezygnuję z mojego ukochanego projektu, aby właściwie poradzić sobie z osobistymi problemami w moim życiu. Życie mojej rodziny i mojej jest zniszczone. Bardzo mi przykro wobec tych, których tym zraniłem.

Istnieją setki utalentowanych, pełnych pasji ludzi, którzy starają się stworzyć dla Ciebie doświadczenie, które nie zasługują na to, by się z tym kojarzyć. Życzę im wszystkiego najlepszego.

Ashraf Ismail rezygnuje z pracy

Jego ogłoszenie pojawiło się kilka dni po tym jak został publicznie oskarżony. Kilka godzin po ogłoszeniu jego konto zostało usunięte, najpewniej przez niego samego. Według doniesień chodzi o romans ze streamerką o pseudonimie MatroNedea, który trwał prawie rok.

Ubisoft wysyła pracownika na „urlop”

W rozmowie z serwisem Polygon przedstawiciel Ubisoftu skonfrontował się z oksarżeniami względem pracownika. Stwierdził on iż:

Ashraf Ismail rezygnuje z projektu, aby wziąć urlop. Mimo wszystko zespół programistów dąży do stworzenia świetnej gry jaką będzie Assassin’s Creed Valhalla.

Okazuje się, że sprawa Ismaila to początek góry oskarżeń jakie spadły na Ubisoft. Według obecnych i byłych pracowników w firmie na porządku dziennym była homofobia, rasizm czy przemoc fizyczna. Firma na pytania od serwisu Gamasutra w tej sprawie odpowiedziała:

Reklama

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tymi oskarżeniami. Bardzo poważnie podchodzimy do zarzutów nadużyć lub molestowania i uważnie przyglądamy się tym zarzutom w celu ustalenia kolejnych kroków.

Ashraf Ismail rezygnuje z pracy

Insomniac Games oskarżone przez byłą pracowniczkę

Nie tylko Ubisoft ma spory kłopot, albowiem inne studio tworzące gry wideo także boryka się z podobną sprawą. Insomniac Games zostało oskarżone za pośrednictwem Twittera przez Sol Brennan. Pracowała ona przy przy Spider-Manie i według jej słów, firma nie reagowała na zgłoszenia odnośnie molestowania seksualnego:

Mam dwucyfrową liczbę kobiet, które zostały pokrzywdzone przez działania tej firmy; niektóre z nich do tego stopnia, że odmówiły rozmowy ze mną o tych zaszłościach Insomniac zahamował kariery wielu wspaniałych kobiet, pozostawił bez wyjścia i chronił seksualnych drapieżców.

Oskarżyła studio także o dyskryminację. Wobec byłego pracodawcy wniosła także oskarżenie o popełnieniu przestępstwa.

Studio odniosło się do kierowanych zarzutów w dość bezpieczny sposób. Nie komentuje ich bezpośrednio ze względu na kwestie prawne i prywatne:

Byliśmy świadomi, że była pracowniczka za pośrednictwem Twittera skierowała dziś te zarzuty i podjęliśmy liczne kroki, by się do nich odnieść. Z uwagi na kwestie prawne i prywatne, nie będziemy odpowiadać na indywidualne zarzuty dotyczące konkretnych byłych pracowników. Jesteśmy rodzinnym miejscem pracy, które aktywnie promuje różnorodność, poczucie przynależności, reprezentację i równość od początku naszej działalności. Będziemy nadal to robić każdego dnia.

Czyżby to był początek #MeToo w branży gier wideo?

Reklama