Reklama

Apple wchodzi na rynek wirtualnej rzeczywistości. Nadchodzą okulary sygnowane logotypem jabłka?

Apple kupił firmę NextVR i będzie aktywnie rozwijał kwestię wirtualnej rzeczywistości. Czyżby to oznaczało nowe produkty i usługi?

Apple kupił firmę NextVR

Apple oficjalnie poinformował, że nabył firmę NextVR zajmującą się wirtualną rzeczywistością. Jednakże specjalizuje się ona w nagrywaniu wydarzeń na żywo, takich jak koncerty i mecze sportowe, które można przeżyć w VR. Na początku kwietnia serwis 9to5Mac jako pierwszy informował, że Apple jest zainteresowane wirtualną rzeczywistością. Strona internetowa NextVR została zmieniona w ubiegłym tygodniu i po wejściu na serwis ujrzymy napis:

Reklama

NextVR zmierza w nowym kierunku. Dziękujemy naszym partnerom i fanom z całego świata za rolę, jaką odegrali w budowaniu tej niesamowitej platformy dla sportu, muzyki i rozrywki w wirtualnej rzeczywistości.

Z kolei serwis Bloomberg informuje, że firma się zamyka, co sugeruje, że została całkowicie wchłonięta przez Apple. Nieoficjalne podaje się, że Pracownicy NextVR mają się przenieść do centrali Apple w Cupertino. Z kolejnych niesprawdzonych doniesień można się dowiedzieć, że Apple nabył firmę za 100 mln dolarów. Amerykański producent smartfonów wydał jedynie lakoniczny komunikat w którym potwierdził przejęcie. Co do działań względem nowego nabytku stwierdził, że „od czasu do czasu dokonuje akwizycji na rynku w celu zbadania nowych możliwości biznesowych”.

Apple kupił firmę NextVR

Apple nie będzie chciał kontynuować dzieła przejętej firmy?

Obserwatorzy działań firmy twierdzą, że Apple nie zamierza inwestować w transmisje w VR, ale skupić się na technologii. Jak podaje Ming-Chi Kuo firma ma zamiar wypuścić swoje autorskie gogle do rzeczywistości wirtualnej w 2022 roku. Jest on analitykiem w TF International Securities oraz dobrym źródłem wszelkich informacji na temat działań Apple.

„Okulary Apple” mogą mieć wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i prawdopodobnie będą polegać na iPhonie. Chodzi o moc przetwarzania, aby były smukłe i lekkie. Oczekuje się, że w okularach będzie działać nowy system operacyjny rOS. Apple bada panele dotykowe, aktywację głosową i gesty jako sposób kontroli. Możliwie więc, że te technologie zostaną wykorzystane w nowych urządzeniach.

NextVR ma się czym pochwalić

Według serwisu Crunchbase firma NextVR zarobiła ponad 115 milionów dolarów w ciągu ostatniej dekady. Założono ją w 2009 roku, wyprzedzając nowoczesną falę VR zainicjowaną przez rekordową kampanię Kickstarter firmy Oculus VR w 2012 roku. W NextVR nie skupiano się jednak na rozwoju technologii okularów. Wszystko obracało się wokół przechwytywania i kompresji wideo, aby móc je oglądać w 360 stopniach, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie wyświetlana treść.

W przeszłości firma współpracowała z organizacjami informacyjnymi, takimi jak CNN, oraz ligami sportowymi, takimi jak NBA i NASCAR. Wszystko w celu transmisji rozgrywek i wydarzeń, które widz mógł doświadczać 360 stopniach. Wszystko rozwijano w idealnym czasie, gdy kolejne technologie umożliwiały szerszy dostęp do pełnej możliwości wirtualnej rzeczywistości.

Reklama

Czy Apple dobrze zrobił inwestując w taką technologię? Być może okaże się to dobrą inwestycją. Bądź totalną klęską.

Reklama