Apple ogłasza neutralność węglową. Do 2030 roku firma chce się stać ekologiczna
Apple będzie neutralny węglowo. Firma zobowiązała się, że do 2030 roku osiągnie całkowitą neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.
Apple będzie neutralny węglowo
Innowacje napędzające naszą ekologiczną podróż są nie tylko dobre dla naszej planety, ale także pomogły nam uczynić nasze produkty bardziej energooszczędnymi i wprowadzić nowe źródła czystej energii do sieci na całym świecie.
Innowacje napędzające naszą ekologiczną podróż są nie tylko dobre dla naszej planety, ale także pomogły nam uczynić nasze produkty bardziej energooszczędnymi i wprowadzić nowe źródła czystej energii do sieci na całym świecie
– powiedział dyrektor wykonawczy Apple’a, Tim Cook

Dziesięcioletni plan firmy Apple pozwoli obniżyć emisje dzięki szeregowi innowacyjnych działań, w tym:
- Apple będzie nadal zwiększać wykorzystanie w swoich produktach materiałów niskoemisyjnych i pochodzących z recyklingu. Ma zamiar wprowadzać innowacje w zakresie recyklingu produktów i projektować produkty tak, aby były jak najbardziej energooszczędne.
- Najnowsza innowacja Apple w zakresie recyklingu – roboty do odzyskiwania surowców ze starszych modeli urządzeń.
- Laboratorium odzyskiwania materiałów firmy w Austin w Teksasie to element nowej strategii firmy. Koncetruje się ono na innowacyjnej technologii recyklingu elektroniki, współpracuje teraz z Carnegie Mellon University w celu dalszego rozwoju rozwiązań inżynieryjnych.
- Wszystkie urządzenia iPhone, iPad, Mac i Apple Watch wprowadzone na rynek w zeszłym roku są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym w 100% pochodzących z recyklingu pierwiastków ziem rzadkich w iPhone Taptic Engine – pierwszym dla Apple i dla każdego smartfona.
- Apple zmniejszył swój ślad węglowy o 4,3 miliona ton metrycznych w 2019 roku dzięki innowacjom w zakresie projektowania i recyklingu w swoich produktach. W ciągu ostatnich 11 lat Apple zmniejszył średnią ilość energii potrzebnej do użytkowania produktu o 73 procent.

Organizacje ekologiczne popierają taką decyzję
Organizacja Greenpeace zaznacza, że giganci technologiczni należą do najbardziej dochodowych firm na świecie. Dlatego są właśnie zobowiązani do szybkiego działania. Jak stwierdziła Elizabeth Jardim, starsza działaczka korporacyjna Greenpeace USA w rozmowie z BBC News:
Cieszę się, że Apple współpracowało z dostawcami przy pozyskiwaniu rzeczywistej energii odnawialnej. Firma nie polega na rozwiązaniach o niskim wpływie, takich jak kompensacja lub kredyty na energię odnawialną.
Chciałabym jednak zobaczyć, jak firma w najbliższym czasie wycofuje się z polegania na paliwach kopalnych w całej swojej działalności. Obecnie firma dopasowała zapotrzebowanie centrów danych na energię ze źródeł odnawialnych. Zobowiązała się zrobić to samo dla swojego łańcucha dostaw. Ale to nie to samo, co całkowite wycofanie paliw kopalnych.

Dodała natomiast, że Google już w tym momencie zobowiązało się do całodobowego zasilania swoich centrów danych źródłami odnawialnymi. Apple przyznaje, że jego plan obejmuje inwestycje w nowe projekty przyjazne dla środowiska. To także zakup kompensacji dla zielonej energii, aby zrekompensować pewne dalsze wykorzystanie paliw emitujących dwutlenek węgla.