Reklama

Anonymous Camera to nowa aplikacja, która wykorzystuje AI do ochrony prywatności

Anonymous Camera to aplikacja, która wykurzystuje AI do zasłaninia twarzy osobom którym robimy zdjęcie. Twórcy chcą wspierać grupy prześladowane.

Anonymous Camera

Anonymous Camera jest dziełem londyńskiego start-upu AI Playground. Założyciele zaprojektowali aplikację z pomocą dziennikarzy śledczych, którzy chcieli w łatwy sposób nagrać anonimowy materiał. Nie jest ona idealna, jednak „anonimowa kamera” oferuje najbardziej wszechstronne i łatwe w użyciu funkcje, jakie widzieliśmy w aplikacji tego rodzaju.

Reklama

Wykorzystuje uczenie maszynowe do identyfikowania ludzi na zdjęciach i filmach. Następnie do rozmycia, pikselowania lub blokowania całkowicie twarzy lub całych ciał. Możliwość całkowitego zablokowania funkcji jest ważna, ponieważ niektóre metody rozmycia i pikselizacji można odwrócić. Z kolei niektóre osoby można rozpoznać nie tylko po ich twarzach, ale także po ubraniu, tatuażach i innych znacznikach identyfikacyjnych. Aplikacja może także zniekształcać głosy na filmach i usuwać wszelkie metadane. Zwykle są one automatycznie osadzane w plikach przez aparaty fotograficzne i telefony.

Obejmuje to czas wykonania zdjęcia lub filmu oraz, w zależności od ustawień prywatności, gdzie zostało zrobione. Te informacje te mogą wiele ujawnić na temat osób na zdjęciu. I to bez względu na to, czy zostaną udostępnione przypadkowo w Internecie, czy odzyskane później podczas analizy urządzenia.

Anonymous Camera

Ochrona osób wrażliwych na prześladowania

Współzałożyciele Playground Gabriel Mitchell i Aaron Abentheuer w rozmowie z The Verge zaznaczają, że prywatność dzisiaj niewiele znaczy. Coraz częściej rządy czy służby porządkowe wykorzystują nowe technologie, aby odnajdywać osoby zaangażowane w protesty lub inne działania społeczne. Widząc to postanowili działać i stworzyć aplikację, która chroni tożsamość protestujących:

Reklama

Bardzo ważne jest, aby za każdym razem, gdy robisz zdjęcie komuś, musisz bardzo uważać, aby natychmiast dokonać jego anonimizacji. Ludzie przechwytują materiał filmowy, a następnie anonimizują go za pomocą programu Photoshop, ale w międzyczasie rząd może go skonfiskować i uzyskać kompromitujący materiał. Anonimowa kamera eliminuje potrzebę całego procesu postprodukcji.

O ile z pojedynczymi osobami nie ma problemu, tak aplikacja nie radzi sobie z tłumem. Dlatego twórcy wciąż dopracowują swoje dzieło, aby mogło chronić tożsamość wielu ludzi na raz:

Jeśli robisz sobie zdjęcie lub przechwytujesz tożsamość innych ludzi, nie chcesz nikomu narażać na szwank, a aplikacja z pewnością pomaga w tym. Dość szybko jednak nauczyliśmy się, że obliczeniowo trudno jest anonimizować cały protest jednym strzałem. Mówiąc prosto, gdy w ramce jest zbyt wiele twarzy, telefon nie może ich wszystkich zidentyfikować.

Anonimową kamerę można dziś bezpłatnie pobrać na iOS. Aby pozbyć się znaków wodny wymagana jest płatna aktualizacja (za 1,99 USD). Twórcy obiecali, że zyski przeznaczą na organizacje pozarządowe.

Reklama