×

Amazon pozazdrościł Starlinka? Firma planuje wystrzelić 3236 satelitów

Podobnie jak Starlink, Amazon wysyła satelity w kosmos, aby stworzyć sieć darmowego i powszechnego internetu, jednak dopiero przygotowuje się do realizacji.

Amazon wysyła satelity

Amazon 30 lipca poinformował, że ​​zainwestuje 10 miliardów dolarów w Kuipera. SpaceX oszacował, że będzie musiał zainwestować taką samą sumę w swoją konkurencyjną konstelację Starlink. Jednak firma Elona Muska jest na prowadzeniu w tym wyścigu, albowiem ma już ponad 500 małych satelitów szerokopasmowych na orbicie. Dodatkowo firma zapowiedziała, że testy Starlinka ruszą jeszcze w tym roku.

Jednakże to najwyraźniej nie peszy w żaden sposób firmy Jeffa Bezosa. Amazon nie przedstawił planu uruchomienia Kuipera i powiedział FCC (Federalnej Komisji Łączności w USA), że jego konstelacja jest nadal projektowana.

Amazon wysyła satelity

Satelity zostaną wystrzelone w pięciu fazach. Pierwsza obejmuje 578 systemów krążących na orbicie na wysokości od 590 do 630 kilometrów nad planetą. Po pierwszym wdrożeniu usługa zostanie uruchomiona. Na oficjalnym blogu Amazona pojawiła się wypowiedź Dave Limp, starszego wiceprezesa Amazonu. Według jego słów Kuiper ma być walką z cyfrowym wykluczeniem:

Słyszeliśmy ostatnio wiele historii o ludziach, którzy nie są w stanie wykonywać swojej pracy lub kończyć zadań szkolnych, ponieważ nie mają niezawodnego internetu w domu. Wciąż jest zbyt wiele miejsc, w których dostęp szerokopasmowy jest zawodny lub w ogóle go nie ma. Kuiper to zmieni.

Plan z ograniczeniem czasowym

Amazon obiecał zainwestować 10 miliardów dolarów w Project Kuiper, plan zapewnienia światu szerokopasmowego Internetu za pośrednictwem tysięcy satelitów. Firma ostatecznie otrzymała zgodę Federalnej Komisji Łączności na swój plan rozmieszczenia w zeszłym tygodniu 3236 satelitów Low Earth Orbit.

Amazon wysyła satelity

Powiedział również, że spodziewa się zaoferować rozwiązania typu backhaul dla operatorów bezprzewodowych, rozszerzających usługi LTE i 5G na nowe regiony. Zezwolenie wydane przez FCC ma jednak swoje ograniczenia. Utrzymanie licencji od FCC wymaga od Amazonu wyniesienie połowy satelit na orbitę do 30 lipca 2026 roku. Pozostałe satelity mają do nich dołączyć do 30 lipca 2029 roku.

Jak myślicie kto wygra w tym wyścigu? A może obie firmy połączą siły?

Źródła: www.datacenterdynamics.com, businessinsider.com.pl, spidersweb.pl, antyweb.pl, www.firstpost.com, blog.aboutamazon.com

Może Cię zainteresować