×

Aero 4×4 to polski pojazd wojskowy. Można go zrzucić bezpośrednio z samolotu!

Aero 4×4 to unikatowa konstrukcja, która została zaprojektowana specjalnie dla Wojska Polskiego. Samochód jest o tyle niezwykły, że umożliwia desant z powietrza!

Polski pojazd terenowy Aero 4×4

Polacy nie gęsi i swoje zabawki wojskowe też mają! Aero 4×4 jest wyjątkową konstrukcją w skali całego świata. Oficjalnie określono je jako „Pojazd Wojsk Aeromobilnych o wysokiej mobilności przeznaczony do desantowania techniką spadochronową”. Dlaczego? Albowiem jest jednym z nielicznych pojazdów wojskowych, które mogą być desantowane z pokładu lecącego samolotu bądź śmigłowca. Na pokład C-130 Hercules zmieszczą się 3 takie pojazdy i w trakcie zrzutu bezpieczne lądowanie umożliwiają 2 spadochrony o rozpiętości 700 metrów.

Aero 4x4

Powstał on na bazie Toyoty Land Cruiser LJ71 z krótkim rozstawem osiowym. Wybrano ten samochód w dwóch powodów — niezawodność oraz prosty dostęp do części. W Polsce demontowane jest nadwozie pojazdu i zastępuje się je autorską konstrukcją. Następnie dokonuje się wzmocnienia podwozia oraz zawieszenie.

Głównymi zadaniami Aero 4×4 będzie wsparcie wojsk naziemnych, transport zaopatrzenia, ewakuacja rannych czy rozpoznanie. Samochód ma szerokie możliwości wykorzystania i już trafił do na służbę do 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zamówiono łącznie 55 pojazdów oraz 105 specjalnych naczep, za które zapłacono około 33 mln złotych. Do końca roku do polskich żołnierzy ma trafić kolejne 18 Aero. Za modernizację sprowadzanych Toyot odpowiadają zakłady Auto Podlasie, Auto Special Modlniczka, Hibneryt oraz Kafar. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 2022 roku.

Aero 4x4

Dane techniczne nowego pojazdu

Pojazd mierzy 3,6 m długości i wazy ponad 1,8 tony. Na utwardzonej drodze rozpędzi się do 100 km/h i może przewozić do 1,2 tony. Dodatkowe wyposażenie stanowią dwie wyciągarki, z kolei stanowisko strzelca umożliwia zamontowanie różnych modeli broni. W gnieździe zamontować można karabiny maszynowe (kaliber 5,56 mm lub 7,63 mm) albo granatniki automatyczne kalibru 40 mm. Aero 4×4 napędzany jest przez wolnossący silnik Diesla o pojemności 4,2 l i mocy ok. 130 KM.

Poniżej możecie zobaczyć jak prezentują się te pojazdy w akcji:

Źródła: moto.pl, auto.wprost.pl, spidersweb.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować