Reklama

Stało się, Parlament Europejski przegłosował kontrowersyjną dyrektywę. ACTA2 przyjęta

I stało się, unijna dyrektywa znana jako ACTA 2 została przyjęta. Choć w lipcu ustawa została odrzucona przez Parlament Europejski, wczoraj odbyło się drugie głosowanie. Tym razem ACTA 2 została przyjęta.

Reklama

ACAT2

Dyrektywa budzi mieszane uczucia, a zdania na ten temat są mocno podzielone. Przede wszystkim kontrowersje dotyczą artykułu 11. i 13. Choć rzeczywiście ustawę w pierwotnym kształcie odrzucono, wczorajsze głosowanie doprowadziło do jej przyjęcia.

O przyjęcie ustawy od początku apelowało wielu twórców i artystów. Zdecydowanie przeciwko ACTA2 byli internauci, producenci sprzętu elektronicznego oraz właściciele niektórych portali, w tym choćby wykop. W ramach protestu również Wikipedia została zaciemniona na kilka godzin.

Opublikowany przez StopACTA2 Sobota, 30 czerwca 2018

Głosowanie

Sam projekt ustawy budził wiele emocji. W Polskich miastach odbyło się wiele protestów na ulicach i portalach społecznościach. ACTA2 podzieliła społeczeństwo i przez długi czas była przedmiotem wielu sporów. Zwolennicy dyrektywy powoływali się na ochronę własności intelektualnej, z kolei przeciwnicy twierdzili, że efektem będzie cenzura w Internecie i ograniczenie wolności.

Reklama

Chwila ulgi po lipcowym odrzuceniu ustawy okazała się złudna, bo projekt wrócił do Parlamentu Europejskiego i tym razem za wprowadzeniem zmian opowiedziała się zdecydowana większość – 438 głosów na tak, 226 przeciw, a 39 wstrzymało się.

Za i przeciw

Przeciwni ACTA2 byli posłowie PiS również powołując się na argument, że zmiany godzą w wolność użytkowników w Internecie. Z kolei eurodeputowani Platformy popierają dyrektywę, twierdząc, że zmiany wpłyną korzystnie na ochronę praw autorskich.

Choć obecnie stoimy przed faktem dokonanym, opinie wciąż są mocno podzielone, a w sieci trwa debata. Niektórzy chwalą zmiany, inni delikatnie mówiąc nie są zachwyceni całą sytuacją.

Więcej o ACTA2 możecie przeczytać tutaj

Reklama
Tagi: