×

13. misja Rocket Lab zakończyła się niepowodzeniem. Rakieta zaginęła

13 misja Rocket Lab była zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Niestety w wyniku nieznanej awarii utracono rakietę oraz urządzenia na jej pokładzie.

13 misja Rocket Lab okazała się porażką

13 misja Rocket Lab zakończyła się niepowodzeniem w sobotę po tym, jak rakieta firmy doświadczyła „anomalii” po wystrzeleniu w kosmos. W rezultacie Rocket Lab straciło rakietę, a także wszystkie satelity, które niósł na pokładzie. Rakieta firmy Electron wystartowała o godzinie 17:19 czasu lokalnego, z głównego ośrodka startowego Rocket Lab na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii.

13 misja Rocket Lab

Start wydawał się przebiegać dobrze przez pierwsze ważne minuty, ale około sześciu minut przed startem wideo na żywo z rakiety utknęło w martwym punkcie. Rocket Lab ostatecznie przerwał transmisję na żywo. Następnie firma ujawniła, że ​​rakieta elektronowa zaginęła podczas lotu. Firma oświadczyła, że wciąż niezidentyfikowany problem pojawił się około czterech minut przed lotem.

Firma analizuje katastrofę

Misja, o nazwie „Pics Or It Did Not Happen”, obejmowała głównie małe satelity obrazujące Ziemię. Podstawowym ładunkiem był CE-SAT-IB firmy Canon Electronics. Zaprojektowano go w celu zademonstrowania technologii obrazowania Ziemi za pomocą kamer o wysokiej rozdzielczości i szerokokątnych. Rakieta posiadała również pięć satelitów SuperDove firmy Planet, zaprojektowanych do obrazowania Ziemi z góry.

13 misja Rocket Lab

Ostatnim ładunkiem był mały satelita Faraday-1 z misji kosmicznej, w którym gościło wiele instrumentów start-upów i innych organizacji potrzebujących podróży w kosmos. Dyrektor generalny Rocket Lab Peter Beck przeprosił za niepowodzenie:

Bardzo nam przykro dla naszych klientów Spaceflight Inc., Canon Electronics Inc., Planet i In-Space Missions za utratę ładunku. Wiemy, że wiele osób wlało swoje serca i dusze w te statki kosmiczne. Dzisiejsza anomalia przypomina, że ​​wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną może być niewybaczalne, ale zidentyfikujemy problem, naprawimy go i jak najszybciej wrócimy bezpiecznie na podkładkę. Jestem dumny ze sposobu, w jaki zareagowali na ciężki dzień. Pracujemy razem jako zespół, aby przeczesywać dane, uczyć się od dziś i przygotowywać się do naszej następnej misji.

https://twitter.com/RocketLab/status/1279531664759091200

Co dokładnie się wydarzyło? Obsługa naziemna utraciła łączność z pojazdem w trakcie lotu. Początkowo podawano, że parametry loty są poprawne, jednakże pod koniec transmisji rakieta zaczęła tracić prędkość oraz wysokość. W oświadczeniu firmy przeczytamy:

[…]Problem wystąpił około czterech minut przed lotem odbywającym się 4 lipca 2020 r. I spowodował bezpieczną utratę pojazdu. W rezultacie ładunki na pokładzie elektronu nie zostały rozmieszczone na orbicie. Elektron pozostawał w przewidywanych korytarzach startowych i nie spowodował żadnych szkód dla personelu ani miejsca startu. Rocket Lab ściśle współpracuje z FAA w celu zbadania anomalii i zidentyfikowania jej głównej przyczyny, aby rozwiązać problem, aby pracować dalej. […]

Poniżej możecie zobaczyć cały przebieg startu:

13 misja Rocket Lab
Źródła: www.theverge.com, www.youtube.com, kosmonauta.net, www.polishnews.co.uk, www.nasaspaceflight.com

Może Cię zainteresować