×

Jak dbać o laptopa? 10 sprawdzonych sposobów

Czasami potrzeba tak niewiele, aby zmienić tak wiele! Oto 10 sposobów dbania o laptopa, które znacząco zwiększą jego żywotność.

10 sposobów dbania o laptopa

10 sposobów dbania o laptopa stworzone w myśl zasady „zadbany laptop to dobrze działający laptop”. Zebrałem dla was najpraktyczniejsze porady dotyczące dbania o wasz przenośny komputer. A im bardziej dbamy o elektronikę, tym dłużej będzie nam służyć.

#10 Nosisz go ze sobą? Zadbaj o dobrą torbę!

Laptop jest delikatnym sprzętem i warto chronić go przed wszelkimi wstrząsami oraz uderzeniami. Skoro wędruje z tobą czy do pracy, czy na uczelnię, zapewnij mu odpowiedni środek transportu. Dobrej jakości torby nie tylko posiadają odpowiednią gąbkę, ale także chronią sprzęt przed deszczem oraz wilgocią. Do tego dużo wygodniej przenosić go w takim pokrowcu bądź plecaku.

#9 Sprzęt do pracy lub do grania

Bądź ze sobą uczciwy i nie oszukuj się — skoro kupiłeś sprzęt biurowy, to nie oczekuj, że pograsz na nim w bardziej wymagające sprzętowo gry wideo. Nie warto na siłę obciążać podzespołów laptopa, który nie jest przystosowany do obsługi gier wideo. Znacząco skraca to jego żywotność.

#8 Pilnuj poziomu naładowania baterii

Staraj się nie rozładowywać do końca baterii w trakcie pracy bez podpiętego zasilania. Najlepiej, abyś schodził do poziomu 50% i wówczas (jeśli masz możliwość) podłączył ładowarkę. Przedłuży to jej żywotność.

10 sposobów dbania o laptopa

#7 W trakcie pracy na zasilaniu, odłącz baterię

Starsze modele posiadają odpinane baterie i warto je odpiąć, jeśli z niej nie korzystamy. Najlepiej rozładować ją do poziomu powyżej 50%, albowiem wysoce niewskazane jest trzymanie w pełni naładowanej baterii. Nowsze modele, które posiadają wbudowane źródło zasilania, cechują się specjalnymi zabezpieczeniami, które chronią przed przeładowywaniem baterii.

#6 Dbaj o pokrywę

Nie trzaskaj delikatną matrycą ani nie chwytaj jej z boku w trakcie otwierania. Najbezpieczniejszym sposobem jest chwytanie za środek ekranu. Wówczas unikniemy uszkodzenia go oraz nie ryzykujemy wyrwaniem zawiasów.

#5 Czystość wiatraczka

Regularnie sprawdzaj, czy nie gromadzi ci się kurz w okolicach wylotu powietrza. Co jakiś czas przedmuchaj je z użyciem powietrza w sprayu bądź kompresora, ustawionego na najniższe możliwe ciśnienie. Wszelki osad może spowolnić pracę komputera, a nawet go uszkodzić (doprowadzając do przegrzania).

10 sposobów dbania o laptopa

#4 Dbaj o higienę matrycy oraz klawiatury

Nie tylko wyloty powietrza powinny być regularnie czyszczone. Te same zasady tyczą się matrycy oraz klawiatury. Wszelki kurz i okruszki mogą dostawać się do wnętrza obudowy i gromadzić się w ciężko dostępnych miejscach. Dlatego staraj się dbać o czystość swojego laptopa.

#3 Podpinaj kable w odpowiedniej kolejności

Większość producentów radzi, aby najpierw podpinać końcówkę do laptopa, a następnie do kontaktu. Tak samo czynimy po wyłączaniu komputera od ładowania – najpierw wyciągamy wtyczkę z laptopa, a następnie odłączamy kabel z gniazdka. Przy tym uważajmy, aby kabel nie okręcał się, nie naprężał ani nie wyginał, dzięki czemu przedłużymy jego żywotność. Uszkodzony przewód może doprowadzić do zwarcia!

10 sposobów dbania o laptopa

#2 Nie stosuj zamienników w przypadku uszkodzonej ładowarki

Gdy coś się zepsuje, z reguły staramy się naprawić to po „taniości”. Unikaj tego w przypadku uszkodzonej ładowarki, albowiem możesz doprowadzić do spalenia laptopa. Korzystaj wyłącznie z oryginalnych zamienników, które są dopasowane pod konkretny model sprzętu.

#1 Nie kładź laptopa na pościeli

Pościel, koc czy inne materiały, które łatwo się odkształcają, mogą utrudniać cyrkulację powietrza urządzenia, które się na nich znajduje. Jeśli koniecznie chcesz korzystać ze swojego laptopa na łóżku, zaopatrz się w podstawkę chłodzącą. Nie musi być włączona (jeśli irytuje cię dźwięk wiatraków), ale zapewni optymalne podłoże dla sprzętu oraz zapewni mu odpowiedni przepływ powietrza.

I pamiętajcie — przemoc nie jest rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku elektroniki 🙂

Może Cię zainteresować